Zondagsopenstelling antiekzaken en galeries

Zondagsopenstelling antiekzaken en galeries

17-10-2012

Het college van B en W wil dat kunstateliers en galeries ook in de toekomst op zondag open kunnen.

Ook wil het college een uitzondering maken voor antiekzaken. Dat liet het college in een brief aan de raad weten.

Tijdens de raad van 2 oktober ontstond onduidelijkheid over het voorstel van de Winkeltijdenverordening 2012. De fracties van hoorns Belang, SP en GroenLinks dienden een amendement in om kunstateliers, galeries en antiekzaken open te houden. Dit amendement blijkt niet uitvoerbaar, en volgens het college ook onnodig.

Kunstateliers en galeries
Op basis van de Winkeltijdenwet kan en wil het college een uitzondering maken voor kunstateliers en galeries. Volgens die wet moet het voor kunstenaars mogelijk zijn om, door middel van (verkoop)tentoonstellingen bekendheid aan hun werk te geven. Bovendien spelen concurrentieoverwegingen hier nauwelijks een rol, gezien het individuele karakter van de betrokken voorwerpen.

Antiekzaken
In de Winkeltijdenwet is geen duidelijk onderscheid gemaakt tussen antiekzaken en commerciële winkels. Zondagsopenstelling van antiekzaken betekent dus dat alle winkels in Hoorn op zondag open kunnen. Dat komt niet overeen met het coalitieakkoord. Toch wil het college het graag mogelijk maken voor antiekzaken om ook op zondag open te kunnen. Daarom legt het college 2 mogelijkheden voor.

Volgens de eerste optie beschouwt de gemeente antiekzaken gewoon als winkel. Wel komt er een overgangstermijn van 4 jaar voor de winkels. Een volgend college heeft dan de mogelijkheid om de zondagsopenstelling voor alle winkels te verruimen. De tweede optie is om antiekzaken te beschouwen als galeries. Dat betekent echter wel, dat de antiekzaken zich op die dag niet feitelijk mogen handelen (tot maximaal 1%).

Raad
Op 16 oktober heeft de algemene raadscommissie het voorstel besproken. De gemeenteraad neemt dan naar verwachting op 13 november een definitief besluit.